11.02 Zbigniew Jaremko i Przyjaciele

Jaremko Arek Mikulski

Fot. Arek Mikulski

11 lutego o g. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 wystąpi Zbigniew Jaremko, który do udziału w koncercie zaprosił znakomitych gości. Na scenie pojawią się bowiem:

Zbigniew Jaremko – saksofon
Janusz Szrom – śpiew
Janusz Skowron – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Kazimierz Jonkisz – perkusja

Do udziału w koncercie Swing Club Zbigniew Jaremko zaprosił swych przyjaciół, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej – muzyków, z którymi wcześniej realizował wiele muzycznych przedsięwzięć. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej zostanie zaprezentowany program instrumentalny, natomiast w drugiej – instrumentalno-wokalny.

Zbigniew Jaremko

(ur. 27 maja 1946 r. w Skarżysku-Kamiennej) – polski saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Muzykologii Średniowiecznej na ATK oraz Wydziału Teorii i Kompozycji warszawskiej PWSM. Zadebiutował jeszcze podczas studiów, w 1966 roku w zespole Hagaw wykonującym jazz dixielandowy. Następnie, w latach 1967–71, był członkiem grupy Old Timers. Występował z nią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboreew Warszawie (1967) oraz Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1968). Następnie Jaremko współpracował z grupą Big Band Stodoła. W 1970 roku przez czytelników miesięcznika „Jazz” został uznany za najlepszego klarnecistę.

Rok później założył własny zespół – Jazz Carriers. Z grupą tą odniósł wiele sukcesów na rozmaitych festiwalach i konkursach muzyki jazzowej zarówno w kraju (m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 r.), jak i za granicą. W zespole grali również: perkusista Zbigniew Kitliński, kontrabasista Marian Komar oraz saksofonista Henryk Miśkiewicz. W latach 1975–78 współpracował m.in. z Krzysztofem Sadowskim, Henrykiem Alberem i Januszem Stroblem, a następnie – w roku 1978 – dołączył do zespołu Sun Ship. Ponadto w tym samym czasie nawiązał współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 (kierowaną przez Andrzeja Trzaskowskiego), Studiem Jazzowym Polskiego Radia, grupą Swing Session, a także pracował z licznymi własnymi zespołami. Od 1993 roku współpracował z zespołami: Sami Swoi oraz Casino Band (Niemcy). Ostatnio udziela się jako sideman, skupiając się na wieloobsadowych projektach wokalno-instrumentalnych, m.in. wziął udział w nagraniu płyty Duke po polsku, zawierającej program składający się z najbardziej znanych utworów Duke’a Ellingtona do polskich tekstów Wojciecha Młynarskiego. Nagranie tego materiału miało miejsce w 1999 roku, w stulecie urodzin Duke’a Ellingtona, a program ten został zarejestrowany na festiwalu Jazz Jamboree 2001 w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie.

Koncert 11 lutego (czwartek) na godz. 19. , bilety 18 PLN

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Swing w Warszawie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz